Wszystko o zaproszeniach

0

Ślub wiąże się z szeregiem obowiązków: dokumenty, wybór sukni i garnituru, wybór orkiestry, fotografa i wreszcie zaproszenie gości, którzy towarzyszyć będą Wam w tym szczególnym dla Was dniu. Jest to jedno z najbardziej czasochłonnych zajęć i wyzwań, przed jakimi staniecie, dlatego dziś powiemy Wam wszystko, co powinniście wiedzieć o zaproszeniach ślubnych.

Zdjęcie pochodzi ze strony decoris.pl

Pierwszym krokiem jaki, musicie zrobić, jest przygotowanie listy gości. Warto zaznaczyć na niej, kogo zapraszacie tylko na ceremonię ślubną, a kogo także na przyjęcie odbywające się po niej. Dzięki liście będzie Wam łatwiej określić ilość potrzebnych zaproszeń. Wybór zaproszeń nie powinien sprawić Wam zbyt dużego kłopotu, na rynku dostępnych jest bowiem wiele wzorów wśród których z pewnością znajdziecie coś dla siebie. Możecie także sami zaprojektować i wykonać Wasze zaproszenia, nadając im niepowtarzalny charakter.

Pora na kilka praktycznych rad dotyczących tego, co powinno znaleźć się w każdym ślubnym zaproszeniu.

Wasze dane

Powinniście umieścić w nich Wasze imiona i nazwiska – brzmi to, jak „oczywista oczywistość”, ale w natłoku spraw nawet te najbardziej oczywiste rzeczy mogą wypaść z głowy.

Data ślubu

Kolejna kwestia dotyczy daty ślubu, która powinna zapisana być cyframi arabskimi z miesiącem zapisanym słownie.

Miejsce ceremonii ślubnej

Jeżeli zdecydowaliście się na ślub kościelny, w zaproszeniu powinniście umieścić wezwanie pod jakim jest kościół. Podawanie adresu w przypadku kościoła nie jest konieczne, zwłaszcza w przypadku mniejszych miejscowości. Jeśli bierzecie ślub cywilny, musicie podać dokładny adres Urzędu Stanu Cywilnego. W obu przypadkach nie zapominajcie o podaniu miejscowości.

Miejsce przyjęcia weselnego

Podając miejsce, w którym odbyć ma się przyjęcie ślubne, powinniście uwzględnić jego pełną nazwę (uwzględniając czy jest to pensjonat, dom weselny, restauracja czy hotel), dokładny adres łącznie z miejscowością.

Potwierdzanie przybycia

W zdecydowanej większości weselnych lokali płaci się za osobę, w związku z czym informacja o tym, kto będzie z Wami w ten wyjątkowy dzień, jest bardzo ważna. Dlatego w zaproszeniu powinna znaleźć się data, do której goście powinni potwierdzić swoje przybycie. Ustalając ją najlepiej brać pod uwagę, na ile wcześniej musicie podać liczbę gości w lokalu, a także ile czasu będzie Wam potrzebne na zaplanowanie rozmieszczenia gości. Prośba o potwierdzenie przybycia, powinno zawierać kontakt do Was – najczęściej jest nim numer telefonu.

Nazwiska gości

Jest to część sprawiająca większości Par największe kłopoty, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię odmiany nazwisk. Pamiętajcie, że w języku polskim nazwiska odmieniają się zgodnie z odpowiednimi formami przypadków, liczb i osób. Oto kilka przydatnych zasad, dzięki którym odmiana nie będzie stanowiła dla Was problemów:

  1. Nazwiska zakończone spółgłoską.
  2. a) W przypadku kobiet nazwisko pozostaje nieodmienne: Anna Prus, Annę Prus, Annie Prus; Justyna Zelek, Justynę Zelek, Justynie Zelek.
  3. b) W przypadku nazwisk mężczyzn nazwisko się odmienia: Jacek Prus, Jacka Prusa, Jackowi Prusowi, Mateusz Zelek, Mateusza Zelka, Mateuszowi Zelkowi
  4. Zawsze odmieniają się nazwiska żeńskie z końcówkami:

-a (Iskra, Iskrę, Iskrze)

-ska (Olszewska, Olszewską, Olszewskiej)

-cka (Wiejacka, Wiejacką, Wiejackiej)

-dzka (Gromadzka, Gromadzką, Gromadzkiej)

-ewa (Cholewa, Cholewę, Cholewie)

-ówna (Iłłakiewiczówna, Iłłakiewiczównę, Iłłakiewiczównie)

-anka (Macierzanka, Macierzankę, Macierzance)

  1. Odmianie podlegają nazwiska męskie zakończone na:

-a (Fonda, Fondę, Fondzie)

-ski (Litworski, Litworskiego, Litworskiemu)

-cki (Wiejacki, Wiejackiego, Wiejackiemu)

-dzki (Sieradzki, Sieradzkiego, Sieradzkiemu)

-ewa (Mewa, Mewę, Mewie)

-owy (Borowy, Borowego, Borowemu)

  1. Odmiana nazwisk dwuczłonowych dotyczy obu członów

Np. Beata Olszewska Kijowska, Beatę Olszewską-Kijowską, Beacie Olszewskiej-Kijowskiej.

Wyjątek stanowią tu nazwiska, w których jeden z członów jest przymiotnikowy, nazwisko jest pochodzenia obcego lub stanowi herb bądź przydomek: np. Stanisław Korab-Brzozowski, Stanisława Korab-Brzozowskiego, Stanisławowi Korab-Brzozowskiemu, Marta Mila-Smith, Martę Milę-Smith, Marcie Mili-Smith.

  1. Nazwiska kończące się na -y, -i, -e odmieniają się podobnie jak przymiotniki (np. Lange, Langego, Langemu).
  2. Nazwiska męskie zakończone na -u są nieodmienne.
  3. Odmienianie podlegają także nazwiska w liczbie mnogiej: Annę i Jacka Wiejackich, Beatę i Macieja Pinasów, Agnieszkę i Tomasza Skalnych.

…wraz z…

Jeżeli zapraszacie rodziny z dziećmi, powinniście zastosować formułę Sz. P. Agnieszkę i Tomasza Skalnych wraz z dziećmi (bądź z rodziną), pamiętając o tym, że osoby, które ukończyły 18 lat, powinny dostać osobne zaproszenie. Jeżeli zapraszacie osoby niezamężne, o których życiu prywatnym wiecie niewiele, najbezpieczniejszy będzie dopisek z osobą towarzyszącą. Nieco inaczej kwestia ta wygląda w przypadku, jeśli zapraszana osoba nie jest jeszcze zamężna, ale znacie jego drugą połówkę, wówczas powinniście wpisać imiona i nazwiska obojga.

Zdjęcie pochodzi ze strony zszywka.pl

Kiedy wręczyć zaproszenia?

Najlepiej zrobić to na około 3 miesiące przed wyznaczoną datą ślubu. Przyjmuje się, że najodpowiedniejszą formą zapraszania gości jest zrobienie tego osobiście, niemniej jednak, jeśli ktoś mieszka za granicą, bądź w bardzo dużej odległości, możecie zaproszenie wysłać pocztą, dodatkowo dokonując zaproszenia telefonicznego.

 

Zdjęcie z nagłówka pochodzi ze strony papertsick.pl

 

Blog ślubny dla przyszłych par młodych. Dzielimy się wiedzą, aby Twój dzień ślubu i wesela był taki, jakim sobie go wymarzyliście. Wszelkie uwagi proszę kierować na maila lub poprzez messengera. Pozdrawiamy!