Wpływ nowożeńców na liturgię

0

Ślub kościelny ma bardzo uniosły charakter, gdzie nie rzadko potrafi wzruszyć zarówno gości, jak również parę młodą. Cała oprawa liturgii jest zazwyczaj nam dobrze znana, jednak warto wiedzieć, iż na niektóre kwestie przyszli małżonkowie mają wpływ. Co zatem można wcześniej ustalić z proboszczem według własnych upodobań?

 

Po pierwsze jest to przystrojenie kościoła. Jeśli mamy własną wizję jak powinno być ozdobione wnętrze np. szarfy, kompozycje kwiatów, bramka kwiatowa, bukieciki kwiatów bądź kokardy przy ławkach itp. możemy przedyskutować ten fakt z proboszczem. Warto też zaznaczyć czy skorzystamy z usług firmy florystycznej, czy wykonamy to sami. Do przedyskutowania jest także oprawa muzyczna. Istota tego, iż kościół posiada organistę nie oznacza, że musi on nam wystarczyć. Możemy zamówić trio np. trąbka, flet, skrzypce lub solistę, który wykona specjalnie dla nas wybraną pieśń np. Ave Maria. Z organistą natomiast można ustalić, które z pieśni chcielibyśmy usłyszeń na własnym ślubie. Jeśli panna młoda od zawsze marzyła o tym, aby to ojciec wprowadził ją do kościoła ksiądz nie może jej tego odmówić. Jednym warunkiem jest powiadomienie proboszcza o tym fakcie, aby nie zrobić zamieszania na początku tak podniosłej uroczystości. Młodzi mogą także wybrać jedno z wielu czytań, które chcą usłyszeć na mszy ślubnej, a także wybrać do owego odczytania kogoś, kto zrobi to wprost profesjonalnie. Tekst przysięgi, to forma niezmienna, jednak para młoda może zastanowić się nad tym czy wolą powtarzać go po księdzu, czy może nauczyć się jej na pamięć i nie korzystać z pomocy proboszcza.

Jak widać przyszli małżonkowie mają duże pole do popisu w kwestii oprawy liturgicznej i żaden proboszcz na pewno nie będzie robił przeszkód, co do naszych wyborów. Ze statystyk wynika jednak, iż najczęściej decydują w sprawie przystrojenia kościoła bądź wejścia do kościoła, a reszta możliwości wybierana jest bardzo rzadko. Być może wynika to z niewiedzy, co można parze młodej, jednak po to są tworzone poradniki, aby takie informacje pozyskiwać, a tym samym wprowadzać je w tę ważną dla nas chwilę.

Blog ślubny dla przyszłych par młodych. Dzielimy się wiedzą, aby Twój dzień ślubu i wesela był taki, jakim sobie go wymarzyliście. Wszelkie uwagi proszę kierować na maila lub poprzez messengera. Pozdrawiamy!