Weselny zakątek smaku, czyli atrakcje gastronomiczne, którymi rozkochacie gości

0

Pisaliśmy już, czym się kierować przy ustalaniu weselnego menu. Przydałoby się jednak coś jeszcze, prawda? Swoista atrakcja gastronomiczna, która pozostanie w pamięci na lata. Mamy kilka propozycji. Większość z nich da się zrealizować w lokalu – obojętnie, czy jest nim hotel, dom weselny, czy restauracja. I choć dodatkowa niespodzianka nie jest wymagana, dzięki niej wesele nabiera wyjątkowego charakteru.

Wiejski lub regionalny stół

Weselne menu może być wykwintne czy nowoczesne, ale do wysokoprocentowych trunków i tak najlepiej pasują śledzik czy świeży, dobrze doprawiony tatar. Nic więc dziwnego, że częstym widokiem na weselach są wiejskie zakątki, czyli specjalne stoliki z tradycyjnymi przekąskami – wędlinami, smalcem, ogórkami, aromatycznymi bochenkami chleba itp. Ten wybór z pewnością przypadnie do gustu wielu gościom. Jeśli wesele odbywa się na wsi, takie dodatki wydają się wręcz obowiązkowe. Dobrym pomysłem jest również zaaranżowanie osobnego kącika potraw regionalnych. Domy weselne na Śląsku, Podhalu czy na Podlasiu w większości mają je w ofercie. Warto wziąć to pod uwagę i nie zapominać o oryginalnych, staropolskich tradycjach, które sprawią, że pod względem kulinarnym wesele stanie się niezapomniane.

Owoce morza

Innym, znacznie ryzykowniejszym wariantem dodatkowego bufetu jest stolik z owocami morza. Sushi, krewetki, małże czy ośmiorniczki cieszą się rosnącym zainteresowaniem, ale w skali ogólnopolskiej nadal pozostają daniami mocno nietypowymi i nieznanymi. Jeżeli część gości nigdy nie miała styczności z taką kuchnią, może się kierować stereotypami i nie chcieć jej spróbować. Ten argument da się skontrować z zupełnie innej strony – że właśnie wesele jest znakomitą okazją do poznania nowych smaków. Tak czy inaczej ten rodzaj bufetu nie jest póki co popularny. Poza tym nie każda kuchnia przygotuje prawidłowo specyficzny rodzaj dań, których składniki muszą być świeże i pochodzić z pewnych źródeł. Podsumowując: nie odradzamy, ale zalecamy przemyślany wybór i świadomość konsekwencji (oraz kosztów!), z jakim się wiąże postawienie owoców morza na weselnym stole.

Słodki bufet

Czekoladowe fontanny, półmiski ręcznie zdobionych ciasteczek, miseczki wypełnione żelkami – ręka w górę, kto nie cieszy się na taki widok? Łatwo uznać, że to znakomity dodatek do wesela, jednak zawsze warto się zastanowić. Być może wybrane wcześniej menu zawiera tak dużo słodkich punktów, że nie ma już miejsca na dodatkowy bufet? Po co wydawać pieniądze, jeśli z atrakcji prawie nikt nie skorzysta. Z drugiej strony tzw. słodki bufet to bardzo popularna, często zamawiana atrakcja gastronomiczna, co dowodzi, że powinno się chociażby wziąć ją pod rozwagę.

Weselne słodkosci

Strefa alkoholu

Mogliście już przeczytać nasz wpis o doborze alkoholu na wesele, więc w tym miejscu skupimy się wyłącznie na kwestii szczególnych atrakcji alkoholowych. Są one dwojakiego rodzaju. Możecie zdecydować się na stosunkowo tanią i prostą możliwość, czyli wystawienie w określonym miejscu kilku alkoholi i napojów do samodzielnego przygotowywania drinków. Whisky, rum i gin zdecydowanie wystarczą, ale prawdę mówiąc, same w sobie nie są zbyt spektakularną atrakcją.

Do innych, zdecydowanie efektowniejszych, a co za tym idzie – droższych atrakcji należy wynajęcie profesjonalnego barmana. Usługa kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych, ale zostaje w pamięci na długi czas. Barman, dysponujący nie tylko różnymi rodzajami alkoholu, ale także dodatkami, likierami i odpowiednimi akcesoriami, potrafi ucieszyć wszystkich weselników!

Każde z wymienionych urozmaiceń jest warte rozwagi i czyni wesele znacznie atrakcyjniejszym. Nic – poza ograniczonymi funduszami – nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby zaproponować wszystkie atrakcje gastronomiczne jednocześnie i uraczyć gości poczęstunkiem, z jakim jeszcze nigdy nie mieli do czynienia.

Blog ślubny dla przyszłych par młodych. Dzielimy się wiedzą, aby Twój dzień ślubu i wesela był taki, jakim sobie go wymarzyliście. Wszelkie uwagi proszę kierować na maila lub poprzez messengera. Pozdrawiamy!