Świadkowie i Druhny

0

Oczywistym jest, że żaden ślub nie może odbyć się bez Państwa Młodych.  Nie udałoby się to jednak także i bez świadków, którzy swoim podpisem poświadczają zawarcie związku małżeńskiego pomiędzy dwojgiem kochających się ludzi. Kogo wybrać na świadka? Może być to najlepszy przyjaciel lub przyjaciółka, rodzeństwo, kuzynostwo – słowem osoba bliska Waszemu sercu. Jedynym wymogiem jest tylko to by była pełnoletnia. Niezależnie od charakteru ceremonii, a więc czy jest to ślub cywilny czy kościelny, obowiązki przynależne świadkom są takie same i bynajmniej nie ograniczają się tylko  i wyłącznie do złożenia podpisu pod aktem ślubu, ale zaczynają się jeszcze przed ślubem. Jednym z takich przedślubnych obowiązków jest organizacja wieczoru panieńskiego przez świadkową i wieczoru kawalerskiego przez świadka. To na Waszych barkach spoczywać będzie odpowiednie uczczenie tego symbolicznego ostatniego wieczoru wolności przyszłych małżonków.

Wasze przedślubne obowiązki jednak się na tym nie kończą. Zaoferujcie Parze Młodej swoją pomoc w przygotowaniach. Możecie odciążyć ich choćby w przystrajaniu butelek
z alkoholem, ich przewiezieniu do lokalu, rozkładaniu winietek na stołach. Oferujcie swoją pomoc i wsparcie.

Przed ceremonią musicie dokonać wyboru stroju, w jakim wystąpicie podczas uroczystości. Ważne, żebyście pamiętali o przestrzeganiu kilku prostych zasad. Pierwsza
i najważniejsza brzmi: to Para Młoda ma skupiać na sobie całą uwagę zebranych gości a nie Wy! Wasz strój powinien być elegancki, ale jednocześnie skromny. Nie powinien zbytnio kontrastować ze strojami młodych. Wprost przeciwnie, garnitur świadka powinien nie tylko współgrać z tym, jaki będzie miał na sobie Pan Młody, ale także ze sukienką, jaką założy świadkowa. Jeżeli Pan Młody zdecydował się na ciemny garnitur, również świadek powinien postawić na ciemną tonację. Dodatki zaś i koszula, powinna nawiązywać kolorystycznie do stroju świadkowej. Dla świadkowej najlepszym wyborem będą suknie w kolorach pastelowych, które będą się idealnie komponować z suknią ślubną Panny Młodej. Świadkowa i Panna Młoda mogą połączyć wybór sukni ślubnej i sukienki świadkowej. Rola świadkowej wiąże się bowiem także ze służeniem radą nie tylko przy wyborze sukni, ale także bukietu, dodatków – wśród których nie może zabraknąć czegoś starego, czegoś pożyczonego i czegoś niebieskiego. Świadkowa pomaga także, bezpośrednio przed ceremonią pomaga Pannie Młodej w założeniu sukni i przypięciu welonu.

W torebce świadkowej, nie powinno brakować niezbędnika na kryzysowe sytuacje. Powinny się w nim znaleźć  między innymi: chusteczki, puder, nitka z igłą – na wypadek, gdyby szalone tańce nadszarpnęły suknię, zapasowe rajstopy, plastry czy tabletki przeciwbólowe.

Świadkowi powierza się natomiast pieczę nad obrączkami. Równie często do jego zadań należy dbanie o to, by w trakcie przyjęcia na stołach nie brakowało alkoholu, a potrawy były systematycznie dokładane przez obsługę.

Zadaniem świadków, jest także pomoc Parze Młodej w odbieraniu prezentów od gości, podczas składania życzeń. Świadek odbiera koperty i kartki z życzeniami, podczas, gdy świadkowa bukiety lub ich zamienniki, takie jak wino lub książki. Do wspólnych zadań świadków należy także zabawianie gości rozmową, a także aktywne uczestnictwo w oczepinowych zabawach.

Coraz popularniejsze stają się także orszaki druhen. Zwykle w ich skład wchodzą siostry i kuzynki Panny Młodej, a także jej najbliższe przyjaciółki. Ich ilość nie jest sztywna
i zależy tak naprawdę od Pary Młodej, choć zwykle przyjmuje się, że ich liczba nie powinna przekraczać dwunastu. Druhnami mogą zostać zarówno panny, jak i mężatki. Zwykle noszą one takie same sukienki, zapewniając weselu wyjątkową oprawę. Zaletą ich posiadania, jest z cała pewnością zwiększona ilość pomocnych dłoni, które podobnie jak świadkowie mogą pomóc zarówno w przygotowaniach do ślubu, jak i podczas samej ceremonii. Wadę dla niektórych stanowi obcość tego obyczaju, ale pamiętajcie to Wasz ślub i to od Was zależy, jak on będzie wyglądał.

Obecność druhen i drużbów nie zagraża świadkom, których obecność jest wymogiem formalnym.

Blog ślubny dla przyszłych par młodych. Dzielimy się wiedzą, aby Twój dzień ślubu i wesela był taki, jakim sobie go wymarzyliście. Wszelkie uwagi proszę kierować na maila lub poprzez messengera. Pozdrawiamy!