Spowiedź Przedślubna

0

Narzeczeni, którzy zamierzają zawrzeć związek małżeński stoją przed obowiązkiem spowiedzi przedślubnej, do której powinni się dobrze przygotować. Mimo, iż pary młode różnie do tej istotnej kwestii podchodzą warto odsunąć od siebie wszelkie mity o niewygodnych pytaniach księdza, bądź szeregu innych oczekiwanych odpowiedziach, które jakoby ksiądz wymusza na przyszłej parze młodej. Spowiedź ma być szczera i wypływać z Waszych sumień, natomiast nie może być reżyserowana przez żadnego proboszcza.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, iż spowiedź powinna być szczera, jednak nie zawsze wiemy kiedy do spowiedzi przedślubnej powinniśmy przystąpić. Po pierwsze spowiedź przedślubna odbywa się dwa razy. Pierwszy raz przystępujemy w czasie wygłaszanych przez proboszcza zapowiedzi ślubu lub po ich wygłoszeniu. Wiadomo, iż bez względu na to jak często wcześniej uczestniczyliśmy we mszach świętych okres przedślubny zobowiązuje do zachowywania przykazań chrześcijańskich. Następny termin drugiej spowiedzi przedślubnej powinien mieć miejsce tuż przed ślubem, czyli do trzech dni przed datą ceremonii. Ktoś mógłby zapytać, dlaczego nie tydzień przed ślubem? Otóż istotą spowiedzi jest zachowanie łaski uświęcającej, dlatego im spowiedź przedślubna jest bliżej dnia ślubu tym lepiej.

Kolejną ważną kwestią jest to, iż spowiedź przedślubna zazwyczaj jest spowiedzią dotyczącą grzechów z całego życia, a nie zgromadzonych od ostatniej spowiedzi. Często mówią o tym księża, jednak nie każda para młoda stosuje się do tego typu generalnych spowiedzi i analiz, a tym samym spowiedź opiera się na szczerym wyznaniu grzechów od ostatniej spowiedzi. Jeśli jednak wolimy przystąpić do ślubu z czystym sercem i sumieniem powinniśmy zastosować się do generalnej spowiedzi przedślubnej. Aby miała ona sens musimy zrobić szczery rachunek sumienia z okresu naszego życia i wyznać zapamiętane grzechy kapłanowi, który na pewno doceni ową formę spowiedzi. Najważniejsze, abyśmy nie zatajali grzechów, gdyż lekkości duszy na pewno nie będziemy posiadać w trakcie ceremonii ślubnej.

Nie będziemy ukrywać, iż narzeczeni najczęściej obawiają się wyznania grzechu, jakim jest przedmałżeński seks. Nie mogą przewidzieć reakcji księdza, a po części wstydzą się informować o tym fakcie kogokolwiek, nawet spowiednika. Księża na ogół przyjmują owy grzech ze spokojem udzielając nam nauki, iż miłość duchowa jest więcej warta od cielesnej, jednak nie wyklucza się faktu, że traficie na księdza o twardych przekonaniach, który może nawet unieść głos. W takim momencie Wasz spokój może uratować sytuację, gdyż w świetle prawa kościoła, to Wy zawiniliście. Okazanie skruchy jest jednoznaczne z żałowaniem za każdy grzech.

Blog ślubny dla przyszłych par młodych. Dzielimy się wiedzą, aby Twój dzień ślubu i wesela był taki, jakim sobie go wymarzyliście. Wszelkie uwagi proszę kierować na maila lub poprzez messengera. Pozdrawiamy!

Zostaw komentarz