Ślubne czytanie, co wybrać?

0

 

Niewiele osób wie, iż msza ślubna w kościele wcale nie musi być podobna do wszystkich innych. Być może nie mamy dużego wpływu na wszystkie jej kwestie, ale bez wątpienia możemy wybrać dla siebie odpowiednie czytanie z Pisma Świętego. Dobrze by było gdybyśmy wcześniej poczytali różne fragmenty ze Starego i Nowego Testamentu i wspólnie wybrali to czytanie, które najbardziej Wam się podoba, bądź jest Wam bliskie. Zatem, które wybrać z wielu pięknych czytań przeplatanych psalmami responsoryjnymi? Niżej kilka przykładów wartych uwagi przyszłych małżonków.

 

Stary Testament:

Pierwsze czytanie 3,Rdz 24,48-51.58-67  ,,Małżeństwo Izaaka i Rebeki’’ z psalmem ,, Nasz Pan jest dobry dla wszystkich swych dzieci’’

Pierwsze czytanie 5 , Tb 8,5-10 ,,Modlitwa Tobiasza i Sary’’ z psalmem ,,Nasz Pan jest dobry i bardzo łaskawy’’

Pierwsze czytanie 6, Pnp 2,8-10.14. 16a; 8, 6-7a ,,Miłość jest potężna jak śmierć’’ z psalmem ,,Błogosławiony kto się boi Pana’’

Pierwsze czytanie 1, Rdz 1,26-28,31a ,,Stworzenie mężczyzny i kobiety’’ z psalmem ,,Pełna jest ziemia łaskawości Pana’’

Pierwsze czytanie 2, Rdz 2,18-24 ,,Ustanowienie małżeństwa’’ z psalmem ,,Niech imię Pana będzie pochwalone’’

Syr 26, 1-4,13-16 ,,Dobra kobieta jest światłem domu’’ z psalmem ,,Przez całe życie będę sławił Pana’’

Jr 31,31-32a.33-34a ,,Nowe przymierze Boga z ludźmi’’ z psalmem ,,Radość znajduję w Pańskich przykazaniach’’

Nowy Testament:

Czytanie 1 J 4, 7-12

Czytanie 1 P 3, 1-9

Czytanie Ef 5, 21-33

Czytanie 1 Kor 6, 13-15, 17-20

Czytanie Kol 3, 12-17

Czytanie Kol 3, 12-17

Czytanie 1 J 3, 18-24

Narzeczeni bardzo często starają się wybrać czytanie osobiście, ponieważ czują się w obowiązku mieć jakiś wkład w Liturgię Mszy Świętej na własnym ślubie. Niemniej powinni o tym fakcie powiadomić proboszcza, który poprowadzi ceremonię mszy świętej, jak również udzieli ślubu. Informacja na długo przed ślubem jest bardzo istotna, ponieważ ksiądz tak samo jak młodzi dużo wcześniej przygotowuje się do mszy ślubnej, co daje mu możliwość pełnej oprawy mszy świętej bez poprawek na ostatnią chwilę. Jeśli i Wam zależy na tym, aby ślub odbył się w jak najlepszej atmosferze, a msza byłą wyjątkowa z racji ulubionych czytań, psalmów czy pieśni nie omijajcie możliwości, jaką jest dobrowolny wybór z wielu dostępnych, ale często zapomnianych lub rzadko czytanych na ślubach czytań. Wiele par młodych zdaje się na wybór księdza, co nie znaczy, iż proboszcz ma fatalny gust, jednakże z tylu pięknych na pewno mamy te, które podobają nam się bardziej, potrafią wywołać emocje i stworzyć niezapomniany klimat.

Oceń Artykuł

  • User Ratings (0 Votes)
    0
    Your Rating:
Summary
0%
0
Super

Blog ślubny dla przyszłych par młodych. Dzielimy się wiedzą, aby Twój dzień ślubu i wesela był taki, jakim sobie go wymarzyliście. Wszelkie uwagi proszę kierować na maila lub poprzez messengera. Pozdrawiamy!