Ślub w różnych kulturach

0

Ślubowanie sobie miłości i wierności nie wszędzie odbywa się tak samo. Duże różnice w danych kulturach można zauważyć również w dalszej części, jaką jest zabawa weselna. Zatem warto poznać

kilka kultur, w których owe obyczaje i tradycje są inne niżeli te, które są nam bliskie.

Śluby muzułmańskie opierają się na tym, iż to rodzina wybiera małżonka. Potrzebnych jest dwóch świadków (mężczyzn) przy jakich spisany zostaje kontrakt przygotowany przez Immana. Ten

kontrakt można spisać w mieszkaniu panny młodej bądź w maczecie, a dotyczy on głównie dobra materialnego, które pan młody oddaje rodzinie swojej przyszłej żony. To wystarczy, aby małżeństwo zostało uznane za ważne. Wesele jest na głowie pana młodego i to on za wszystko płaci, natomiast miejscem jego wyprawienia może być dom panny młodej, sala hotelowa itp. W noc wesela panna młoda ubrana jest w specjalny strój ceremonialny, a jej kończyny ozdobione są malunkami z henny. Bawią się tylko kobiety do czasu kulminacyjnego punktu, kiedy to para młoda zasiada na miejscu przeznaczonym specjalnie dla nich. Kiedy ujawnią się wszystkim zebranym opuszczają salę by skonsumować swój związek małżeński.

Ślub w hinduizmie poprzedzony jest swataniem przyszłych małżonków przez ich rodziców. Oczywistym jest, iż muszą oni należeć do tej samej kasty. Co do samego ślubu zwykle odbywa się on na wolnym powietrzu, a małżonkowie spoczywają nie na krzesłach lecz na ziemi. Strojem ślubnym panny młodej jest tzw. sari w kolorze bieli tudzież czerwieni. Podobnie jak w kulturze muzułmańskiej panna młoda ozdabia stopy i dłonie henną, jednak tutaj duże znaczenie ma czas, w którym owe malunki całkowicie znikną. Im dłużej utrzymają się na skórze, tym będzie miała lepszy szacunek u teściów.

Henna, Indie, Ślub, Małżeństwo, Celne

Przyszły małżonek z kolei ubrany jest w strój hinduski i turban bez zbędnych ozdób. Pod świątynią powinna czekać na młodych matka panny młodej, która wita zebranych. Ceremonia odbywa się według znanych hindusom zasadom, młodzi wymieniają się wiankami natomiast rodzice panny młodej obmywają im dłonie i stopy. Po ceremonii jako mąż i żona chcąc dopomóc szczęściu wrzucają do ogniska ryż, a później młodzi małżonkowie kłaniają się gościom. Po przyjęciu błogosławieństwa ze strony rodziców pana młodego rozpoczyna się wesele.

Ślub, Hinduskie Wesele, Indyjski

Ślub judaistyczny, czyli żydowski także jest charakterystyczny. Rabin przeprowadza z narzeczonymi rozmowę i on zwykle wyznacza datę ślubu biorąc pod uwagę dni kiedy ślubów zawierać nie wolno, oraz fakt czy narzeczona będzie tuż po menstruacji. W trakcie ceremonii odbywają się zaręczyny zwane erusin i ślub, czyli nisuin. Pan młody zakłada wybrance pierścień na palec gdzie świadkują temu faktowi dwie osoby. Panna młoda natomiast nie obdarowuje męża pierścionkiem, ponieważ w owej kulturze mężczyzna nie nosi takowej biżuterii. Po błogosławieństwie rabina przychodzi czas na odczytanie kontraktu, czyli tzw. siedem błogosławieństw. Na znak końca ceremonii pan młody tłucze szkło, a następnie wszyscy udają się na uroczyste wesele.

Jerozolima, Ściany, Ściana Płaczu

Blog ślubny dla przyszłych par młodych. Dzielimy się wiedzą, aby Twój dzień ślubu i wesela był taki, jakim sobie go wymarzyliście. Wszelkie uwagi proszę kierować na maila lub poprzez messengera. Pozdrawiamy!