Ślub mieszany w kościele

0

Z różnego rodzaju ograniczeniami prawnymi i religijnymi mamy styczność na co dzień. Jedną z w wielu kwestii, które nie ułatwiają nam przejścia drogi zawarcia związku małżeńskiego w kościele jest to, iż oboje partnerzy są innego wyznania lub po prostu któraś z nich jest osobą niewierzącą. Tego typu związki określa się jako zawarcie ślubu mieszanego i są możliwe tylko i wyłącznie po spełnieniu danych warunków, jakie okazują się koniecznością.

Ślub, Miłość, Szczęśliwy, Para

Generalnie Kościół Rzymskokatolicki wymaga od owych partnerów trzech podstawowych dokumentów, jakie pozwalają na zawarcie ślubu mieszanego. Pierwszym z nich jest dyspensa, a inaczej mówiąc zezwolenie na owy ślub samego biskupa. Prośby nie kieruje się bezpośrednio, ale trzeba udać się do parafii, w której chcemy zawrzeć związek małżeński, gdzie proboszcz takową prośbę do biskupa wystosuje. Następnym dokumentem jest specjalne oświadczenie złożone przez oboje narzeczonych. Partner nie wyznający wiary katolickiej oświadcza, iż nie będzie stał na drodze i utrudniał w wychowywaniu swojego potomstwa w wierze katolickiej, z kolei druga strona wyznająca religię katolicką oświadcza, że nie ugnie się przed wieloma zagrożeniami, jakie mogłyby się przyczynić do przejścia na wyznawanie innej religii. Kolejną ważną sprawą jest dokument w postaci aktu małżeństwa. Ponieważ śluby mieszane podparte są tymi samymi zasadami co konkordatowe akt małżeństwa z danej parafii jest odesłany do konkretnego urzędu stanu cywilnego.

Młody, Ślub, Radość, Tajlandia, Kobieta

Biorąc pod uwagę inne przygotowania, oraz samą ceremonię ślubu odbywa się ona na trochę innych zasadach. Po pierwsze partner innego wyznania niż rzymskokatolickie jak również niewierzący nie przystępuje do spowiedzi. Niestety nie jest zwolniony z obowiązku odbycia nauk przedmałżeńskich, które głównie skupiają się na tematach typowo rodzinnych.

Ceremonia różni się od tej, która ma miejsce w przypadku narzeczonych tej samej wiary. Podczas ślubu mieszanego msza się nie odbywa w ogóle, a przysięga jaką wypowiada osoba niewierząca jest sformułowana tak, aby pominąć fragmenty mówiące o religii rzymskokatolickiej lub przywoływania na świadka samego Boga. Kiedy jeden z narzeczonych jest katolikiem, natomiast drugi wyznaje inną wiarę ślubu może udzielać dwóch przedstawicieli duchowych np. ksiądz, oraz pastor.

Śluby mieszane w Kościołach Prawosławnych także są możliwe, jednak partner, który wyznaje inną wiarę chrześcijańską musi okazać się dokumentem od własnego biskupa, jaki zgadza się na ślub mieszany mający miejsce w Cerkwi.

Ślub, Panna Młoda, Bridegroom, Miłość

Jeśli weźmiemy pod uwagę najprostszą możliwość zawarcia ślubu mieszanego okazuje się, że jest to Kościół Ewangelicko – Augsburski. W tym kościele można zawierać związki małżeńskie bez względu na wyznanie, ponieważ ślub nie zalicza się do sakramentu. Wystarczy tylko i wyłącznie zgoda pastora, aby móc wszcząć przygotowania organizacyjne.

Są również religie, gdzie w zasadzie szans na ślub mieszany nie ma. Jest nią np. judaizm, który odgórnie nie uznaje tego rodzaju związków. Istnieje jednak pewien odłam pod nazwą amerykańska synagoga reformowana, gdzie owy ślub można zawrzeć.

Z racji tego, iż ludzie spotykają i zakochują się w sobie w różnych zakątkach świata nie dziwi fakt, iż chcą ze sobą spędzić resztę życia. Religia nie może zatem być przeszkodą. Jeśli i Wy stoicie przed powyższym dylematem warto udać się do danej parafii i zasięgnąć wszystkich informacji.

Blog ślubny dla przyszłych par młodych. Dzielimy się wiedzą, aby Twój dzień ślubu i wesela był taki, jakim sobie go wymarzyliście. Wszelkie uwagi proszę kierować na maila lub poprzez messengera. Pozdrawiamy!