Rodzaje męskich butów

0

Wybór butów nie jest prostą rzeczą, tym bardziej, gdy są wybierane na tak niezwykłe okazje, jak własne wesele. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów eleganckiego obuwia. Jaki model wybrać. Przedstawiamy Wam kilka zasad, którymi powinniście się kierować przy wyborze butów, w których przetańczycie całą weselną noc.

Kiedy wybierać tę część ślubnego stroju? Najlepiej w momencie, kiedy będziecie mieli już za sobą wybór zarówno sukni ślubnej dla Panny Młodej, jak i fasonu i koloru garnituru dla Was. Każdy, najdrobniejszy element Waszego stroju powinien współgrać z innymi i tworzyć z nimi harmonijną całość. Dlatego istotny jest dobór koloru butów. Trzymając się kilku prostych kroków, unikniecie błędów. Podstawową zasadą jest dobierane butów o ton ciemniejszych od ślubnego stroju. Jeżeli Wasz garnitur utrzymany jest w odcieniach szarości, najlepszym wyborem będą buty brązowe bądź czarne, a dla odważniejszych także kolory: bordowy i czerwony. Te ostatnie, równie dobrze sprawdzają się w przypadku garniturów niebieskich. Jeżeli zdecydowaliście się na garnitury w odcieniach brązu, wybierzcie obuwie w odcieniach brązu lub bordo. Zdecydowanie unikajcie zestawienia brązowe buty do czarnego garnituru. Czerń za to świetnie będzie się komponowała z grafitowymi garniturami, do których pasują także buty w kolorze bordo. Czerń jest też niezastąpiona do czarnego garnituru, podobnie jak białe buty w przypadku białego garnituru.

Kiedy kwestia wyboru koloru jest już załatwiona, pozostaje zdecydować się na konkretny model. Na rynku dostępna jest ich całkiem spora ilość. Do najpopularniejszych należą:

„Oxford” (określane także jako „wiedenki”) – jest to jeden z najbardziej eleganckich modeli butów, przez co często wybierany jest właśnie na śluby. Są to buty sznurowane, o lekko zaokrąglonych noskach, bez żadnych zdobień, z zamkniętą przyszwą.  Dobrze komponują się ze wszystkimi rodzajami garniturów. Ich lakierowana wersja najlepiej sprawdza się, jako dodatek do  fraku i smokingu.

Borgues to także model sznurowany. Odróżnia się od „wiedenek” tym, że posiada zdobienia. Tradycyjnym jest wzór delikatnej rozety w postaci perforacji w kształcie litery „W”, z zaokrąglonym lub lekko kwadratowym noskiem, który bywa czasem lekko perforowany. Dostępne są w różnych kolorach.

Derby (nazywane także angielkami) to kolejny model butów wizytowych. Jego cechami charakterystycznymi są: przyszwa okrywająca palce i podbicie, kończąca się językiem, a także naszyte na wierzch przyszwy boki buta z dziurkami na sznurowanie. Poza tradycyjnym sznurowaniem w angielkach pojawia się także zapinanie na klamrę.

Sztyblety ten model obuwia charakteryzuje się nierozcinaną cholewką, która sięga ponad kostkę z wszytą po bokach gumką, ułatwiająca ich zakładanie. Tradycyjnie używane były w jeździectwie, choć ich elegancja dopuszcza także ślubne zastosowanie.

Mokasyny to idealny model dla tych Panów, których ślub odbywa się w letnich miesiącach, komponując się najlepiej z garniturami z lekkich tkanin i uroczystości odbywających się w plenerze. Można je zakładać na gołą stopę. Nie posiadają wiązań.

Botki tym razem to propozycja dla Panów, którzy zdecydowali się na ślub w miesiącach zimowych. Jeśli zdecydujecie się właśnie na nie, musicie pamiętać, żeby wybierać modele sznurowane – tylko ono dobrze wyglądają w zestawieniu z garniturem.

Buty podwyższające, to buty dedykowane dla Panów Młodych, których partnerki są wyższe bądź tego samego wzrostu. Są one zaprojektowane i wykonane w taki sposób, żeby dodać noszącemu nawet do 7 centymetrów wzrostu. Zaznaczyć jednocześnie należy, że podwyższenie jest na tyle dobrze zamaskowane, że pozostanie niezauważone dla innych. Buty te mogą być wykonane, w każdym  z wyżej wymienionych typów.

Co masz zrobić, jeżeli jesteś gorącym zwolennikiem sportowego obuwia, a założenie eleganckich butów przyprawia cię o napady lęku? Czy wypada do garnituru założyć choćby trampki? Jak w przypadku wszystkiego, co nie jest tradycyjne, znajdą się zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy tego pomysłu. Dla jednych będzie to co najmniej niestosowne i odbierające wydarzeniu podniosłości, ale znajdą się także bardziej tolerancyjni goście, którzy nie będą widzieli w tym nic zdrożnego. Tym bardziej, jeśli sportowe buty wpiszą się w stylistykę całego wesela.

Ceny butów ślubnych są różne, w zależności od wybranego modelu czy choćby od marki, dlatego też określenie granic – zwłaszcza górnych – nie jest prostym zadaniem. Ceny w miarę dobrych butów rozpoczynają się już od 250 do 300 złotych. Kończyć  zaś, mogą się nawet na kilku lub kilkunastu tysiącach.

 

Blog ślubny dla przyszłych par młodych. Dzielimy się wiedzą, aby Twój dzień ślubu i wesela był taki, jakim sobie go wymarzyliście. Wszelkie uwagi proszę kierować na maila lub poprzez messengera. Pozdrawiamy!