Nauki Przedmałżeńskie

0

Już od dawna wiadomo, że aby móc wziąć ślub kościelny trzeba posiadać zaświadczenie o ukończeniu nauk przedmałżeńskich. Zazwyczaj prowadzącym jest ksiądz bądź osoby, które posiadają udokumentowane kwalifikacje co do możliwości prowadzenia owych nauk. W zasadzie nie ma przeciwwskazań co do wyboru parafii, w której owe nauki chcemy odbyć, jednak większość z par zazwyczaj wybiera jedną z najbliższych miejsca zamieszkania. Do przyszłych małżonków jednak należy zorientowanie się kiedy w danej parafii rozpoczynają się nauki przedmałżeńskie, aby bez problemu mogli je ukończyć. O tej konieczności warto pomyśleć około pół roku przed datą ślubu, gdyż w zależności od miejsca nauka może trwać do trzech miesięcy. Co do samych spotkań organizowane są one w środku tygodnia lub bardziej przychylnie dla osób pracujących w tygodniu tzw. weekendowe nauki przedmałżeńskie.

Jednorazowe spotkania nie należą do długich i męczących wykładów raczej są to godzinne bądź dwugodzinne rozmowy, które mają swobodny przebieg. Niektórzy jednak zastanawiają się co takiego mogą się nauczyć podczas owych nauk czego jeszcze nie wiedzą? Głównym tematem jest oczywiście sens stworzenia rodziny poprzez zawarcie małżeństwa, oraz wpływ naszej wiary na jej istnienie. Narzeczeni przyswoją mnóstwo wiedzy z zakresu naturalnego planowania potomstwa, relacji małżeńskich czy innych kwestii związanych z radzeniem sobie z problemami, jakie na Waszej drodze mogą się pojawić. Powinniśmy wiedzieć także, że nie na każdej nauce przedmałżeńskiej dosłownie poruszane są relacje intymne narzeczonych. Jak wiadomo wiele zależy od samych prowadzących, którzy mają różne podejście do tego typu nauczania. Jedni owy temat traktują ogólnie, inni natomiast starają się dopytywać, a co za tym idzie oczekiwać odpowiedzi od partnerów zamierzających za niedługi czas zawrzeć związek małżeński. Z racji tego, nie warto zniechęcać się do nauk przedmałżeńskich na samym początku, tym bardziej, że i tak musimy je odbyć.

Możemy z kolei popytać swoich znajomych, którzy już ukończyli owy kurs gdzie atmosfera jest na tyle przyjemna, że prowadzący nie nadużywają swoich kompetencji co do tematów intymnych. Jedno jest pewne, jeżeli ślub kościelny ma dla Was kluczowe znaczenie i nie wyobrażacie sobie życia bez przysięgi przed samym Bogiem podejdziecie do nauki przedmałżeńskiej bardzo poważnie. Natomiast jeżeli ślub kościelny traktujecie jako tradycję być może wyżej wspominane nauki zmienią Wasz tok myślenia uświadamiając kilka istotnych kwestii, które na pewno mają ogromny związek pomiędzy powagą ślubu kościelnego, a dalszym etapem życia w rodzinie, na które sami się zdecydowaliście.

Blog ślubny dla przyszłych par młodych. Dzielimy się wiedzą, aby Twój dzień ślubu i wesela był taki, jakim sobie go wymarzyliście. Wszelkie uwagi proszę kierować na maila lub poprzez messengera. Pozdrawiamy!