Kościół, USC

0

Forma zawarcia związku małżeńskiego może opierać się tylko na kościele, urzędzie stanu cywilnego, lub obu jednocześnie. Bez względu na to jaki ślub zamierzamy zawrzeć załatwienie spraw formalnych na pewno nas nie ominie. Do pierwszych kroków organizacji ślubu należy wybór kościoła i ewentualnie urzędu, w którym chcielibyśmy związać się na resztę życia. Zazwyczaj większość osób wybiera kościół, z jakiego parafii wywodzi się panna młoda, ponieważ od lat należy to do tradycji. To samo dotyczy USC, choć niektórzy z różnych względów wycofują się z tych przyzwyczajeń i kierują się własnym gustem, czy marzeniami w tej kwestii.

W momencie, gdy dokonamy już wyboru, co do miejsc ślubu przynajmniej trzy miesiące przed wyznaczoną datą powinniśmy zgłosić się w danym kościele czy urzędzie, aby dokonać rezerwacji miesiąca, dnia i godziny. Nie powinniśmy zapominać o zadaniu istotnych pytań związanych z filmowaniem i fotografowaniem ceremonii, gdyż nawet konsultanci ślubni głośno mówią o tym, że nie każdy proboszcz wyraża na to zgodę lub po prostu stawia określone warunki, które nie zawsze upraszczają pracę kamerzyście, czy fotografowi. W razie spotkania się z takim faktem rzeczy, warto negocjować owe postanowienia jeśli bardzo zależy nam właśnie na tym kościele lub urzędzie. Chcąc mieć idealną pamiątkę w postaci filmu i zdjęć zwróćmy też uwagę na wnętrze oraz jego oświetlenie ponieważ np. do wideofilmowania lepsze warunki spełnia mniejszy kościół czy sala ślubów z dobrym oświetleniem, niżeli rozległe ponure wnętrza.

 

Złożenie stosownych i wymaganych dokumentów, to kolejna porada ślubna, a brak chociaż jednego z nich może pokrzyżować nam plany. Po pierwsze musimy przedstawić księdzu dowody osobiste, odpisy świadectw chrztu, gdzie w przypadku chrztu w innej parafii dokument nie może zostać wystawiony wcześniej, niż w trzy miesiące przed spisaniem protokołu. Ważne są także świadectwa nupturientów o ukończeniu katechezy szkoły średniej, oraz odpowiednie zaświadczenie ukończenia nauk przedślubnych i poradni rodzinnej, które można dostarczyć trochę później, kiedy aktualnie na nie uczęszczamy. Zawierając ślub cywilny natomiast dokumenty różnią się w zależności od stanu np. kawaler/panna dostarcza tylko skrócony odpis aktu urodzenia i dokument tożsamości, natomiast wdowiec/wdowa do wyżej wymienionych akt zgonu małżonka, a rozwodnik/rozwódka do dowodu osobistego i skróconego aktu urodzenia, skrócony odpis aktu małżeństwa wraz z adnotacją o rozwodzie.

Blog ślubny dla przyszłych par młodych. Dzielimy się wiedzą, aby Twój dzień ślubu i wesela był taki, jakim sobie go wymarzyliście. Wszelkie uwagi proszę kierować na maila lub poprzez messengera. Pozdrawiamy!