Jak posadzić gości na weselu

0

Wszystkim wiadomo, iż jeśli planujemy wesele, to zapraszamy gości. Jednym z ważniejszych punktów, o których musimy pomyśleć jest rozsadzenie ich tak, aby panował porządek. Cóż, jakkolwiek byśmy nie ustalili rozmieszczenia naszych gości znajdą się i tacy, którzy nie koniecznie będą zadowoleni z wytyczonego im miejsca, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, które choć trochę pomogą w wcale nie łatwej decyzji.

Na weselu ważny jest każdy, jednak nie da się ukryć, iż para młoda należy do najważniejszych osób i z tego powodu zasiada ona na honorowym miejscu z góry wyróżniającym się przez dekorację. Ich powinnością jest zatem siąść tak, aby w miarę możliwości, co jest zależne od rozstawu stołów być przodem do gości. Ważną kwestią jest także to, by pan młody zajmował miejsce od lewej, a pani młoda od prawej strony. Wedle tej zasady rozsadzamy również gości, czyli na przemian od lewej mężczyźni, a po prawej kobiety.

W żadnym wypadku nie wolno zapominać o zasadzie precedencji, gdzie najbliżej pary młodej jako goście honorowi siadają świadkowie z osobami towarzyszącymi, rodzice, dziadkowie, chrzestni i rodzeństwo – reszta gości zajmuje kolejne miejsca. Mimo to, iż owe kolejne miejsca należą do dyspozycji gości i znajomych warto pamiętać o tym, aby osób starszych i dzieci nie sadzać tuż przy orkiestrze czy DJ’u. Taką postawą zaznaczymy, że komfort gości jest dla nas bardzo ważny.

Chcąc uniknąć zamieszania i ewentualnego zajęcia miejsc przez gości nie tam gdzie trzeba bardzo dobrym rozwiązaniem są imienne wizytówki tzw. winietki, które umieszczamy na serwetkach, talerzach lub za sztućcami. Decyzja o takiej właśnie formie przydzielania miejsc pomaga w rozmieszczeniu gości według zasad, a także ich dobrego samopoczucia o czym wspominane było wyżej. Wiadomo, że jeśli zaproszeni goście mieliby sami odszukiwać swoich miejsc zapanowałby bałagan, który byłby trudny do opanowania. Dlatego w tej kwestii powinni pomagać świadkowie lub ktoś z najbliższych rodzin, kto z racji wiedzy kto jest kim, a także gdzie znajduje się jego winietka szybko wskaże odpowiednie miejsce.

Blog ślubny dla przyszłych par młodych. Dzielimy się wiedzą, aby Twój dzień ślubu i wesela był taki, jakim sobie go wymarzyliście. Wszelkie uwagi proszę kierować na maila lub poprzez messengera. Pozdrawiamy!