Formalności po ślubie

0

Ślub i wesele, to mnóstwo przygotowań zarówno wynikających z organizacji, jak również formalnych. Niestety, na tym się nie kończy, ponieważ w najbliższych dniach po ślubie na młodych małżonków, a w szczególności na młodą żonę spoczywa obowiązek szeregu innych niemniej koniecznych formalności, których powinna dopełnić. Głównie jest to wymiana dokumentów, jakie muszą być zaktualizowane wedle prawa:Dokument, Umowa, Dokumenty, Podpisywać

* Pierwszym jest dowód osobisty panny młodej, która przyjęła nazwisko męża bądź dopisała je do rodowego. Oczywistym jest także fakt zmiany miejsca zamieszkania, jeśli młodzi taki krok podjęli. Te dwie kwestie łączą się ze sobą, gdyż jak wiadomo na dowodzie osobistym powinien znaleźć się aktualny adres zamieszkania, dlatego w takim wypadku zmiana dowodów dotyczy obydwóch małżonków.

* Kolejnym krokiem formalnym jest NIP, czyli tak zwany numer identyfikacji podatkowej. Formularz wniosku tzw. NIP 3 powinniśmy otrzymać w Urzędzie Miasta bądź Gminy, a służy on aktualizacji naszych nowych danych po zawarciu związku małżeńskiego.

* Jeśli posiadamy prawo jazdy, również należy je wymienić, aby zawarte na nim były aktualne dane. Płeć żeńską dotyczy wymiana ze względu na zmianę lub dopisanie nazwiska męża do rodowego, oraz zmiana adresu zamieszkania jeśli taki obrót sprawy miał miejsce. Świeżo upieczony małżonek natomiast wymienia prawo jazdy tylko wtedy, gdy nastąpiła zmiana adresu zamieszkania.

* Fakt posiadania do tej pory osobnych kont bankowych może pozostać bez zmian, jednak jeśli zależy Wam na wspólnym koncie jeden z małżonków może zrezygnować z własnego na rzecz dopisania się do wspólnego konta męża lub żony.

* Fundusz emerytalny, to równie istotna kwestia pod kątem zmian danych. Np. będąc członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego musicie dokonać zmian danych osobowych, podpisów, stosunków majątkowych, oraz uposażenia.

* Wymiana dowodu rejestracyjnego w przypadku zmiany nazwiska bądź adresu

* Korekta nazwiska i adresu na karcie zdrowia w Waszym ośrodku zdrowia

* Wymiana paszportu w razie zmiany nazwiska i adresu

* Wymiana legitymacji uprawniającej do zniżek w przejazdach komunikacyjnych

Pojęcie, Człowiek, Dokumenty, Osoby

Powyższe formalności trzeba załatwić w miarę szybko, oczywiście tylko wtedy, gdy dotyczą one Was bezpośrednio. Z kolei pozostaje jeszcze szereg innych, jakie musicie dopełnić w momencie, gdy zachodzi taka potrzeba. Są to z reguły już sprawy typowo informacyjne względem danych instytucji:

* Powiadomienie o zmianie nazwiska bądź adresu

– operatora komórkowego (telefon na abonament)

– pracodawcę

– spółdzielnię mieszkaniową

– lekarza rodzinnego

– szkoły, uczelnie

Jak widać obowiązki tuż po ślubie dopiero się zaczynają, a pierwszymi z nich są oczywiście aktualizacje formalno prawne.

Blog ślubny dla przyszłych par młodych. Dzielimy się wiedzą, aby Twój dzień ślubu i wesela był taki, jakim sobie go wymarzyliście. Wszelkie uwagi proszę kierować na maila lub poprzez messengera. Pozdrawiamy!