Brama Weselna

0

Jak tylko sięgnąć pamięcią bramy weselne były jedną z ciekawszych atrakcji, które miały miejsce zanim para młoda powie sobie sakramentalne ,,tak”. Wiadomo, iż co kraj, to obyczaj, a co region inne formy podejścia do tego rodzaju obrzędów weselnych. Jednak mimo wszystko warto zapoznać się z podstawami, które dotyczą bramy weselnej.

Po pierwsze skupimy się na tym, co to właściwie jest owa brama? W zależności od pomysłu tworzących bramę może to być udekorowana wstążka bądź inny szlaban, który przez swoją dekorację wart jest tego, aby para młoda w ogóle się zatrzymała. Generalnie tradycja mówi o tym, iż osoby, które stworzyły bramę nie mają zamiaru przepuścić pary młodej nim pan młody nie wykupi pani młodej lub wolnego przejazdu do kościoła. Oczywiście wykup ma charakter fantowy, jaki różni się w zależności od osób stojących po drugiej stronie bramy. Mężczyznom zazwyczaj wręcza się wódkę, kobietom wino, a dzieciom słodycze. Pamiętajmy także, iż głównym wykupującym powinien być świadek pana młodego i to on jako pierwszy podchodzi do bramy w celu ,,negocjacji”. Pan młody wychodzi tylko wtedy, gdy świadek nie bardzo daje sobie radę bądź koniecznie sam chce negocjować. Powinniśmy mieć świadomość tego, iż bramy weselne tylko w niektórych regionach są nadal tradycją, niestety ten odwieczny zwyczaj w wielu miejscach już w ogóle nie jest praktykowany – a szkoda, ponieważ istnieją nowatorskie pomysły, co do tworzenia bram weselnych. Pierwszym z nich może być wykorzystanie zawodów pary młodej, gdzie jeśli pani młoda jest nauczycielką warto ustawić na drodze dużą tablicę, na której oprócz życzeń będą wypisane imiona pary młodej np. ,,Jola i Aleksander do tablicy”. Innym razem, kiedy pan młody jest z zawodu lub zamiłowania fotografem można utworzyć bramę z kilku bądź kilkunastu osób trzymających w dłoniach aparaty i błyskających fleszami wprost na parę młodą niczym paparazzi nie ustępując przy tym z drogi itd.

Pomysłów jest na prawdę bardzo dużo i wiele zależy od kreatywności, jednak zawsze obie strony muszą pamiętać o kulturze osobistej. Dobrym rozwiązaniem są kwiaty i telegram dla pary młodej, a nie tylko sznurek przeciągnięty przez drogę i kilku chwiejących się na nogach mężczyzn, którzy traktują ową bramę, jako okazję darmowego zdobycia wódki. Brama ma być zabawna z pełną dozą kultury i wspólnego poszanowania. W żadnym wypadku jej twórcy nie powinni bez zastanowienia negocjować nieskończoności alkoholu, ponieważ nie świadczy o nich to nic dobrego. Para młoda natomiast powinna dla wszystkich bez wyjątku być uprzejma, nawet kiedy czasami trzeba się o to silić. Nie zapominajmy również, iż bramy nie powinny robić osoby zaproszone na wesele, ale wypada zrobić je sąsiadom, dzieciom, oraz wszystkim znajomym, którzy niestety nie będą bawić się na Waszym weselu.

Blog ślubny dla przyszłych par młodych. Dzielimy się wiedzą, aby Twój dzień ślubu i wesela był taki, jakim sobie go wymarzyliście. Wszelkie uwagi proszę kierować na maila lub poprzez messengera. Pozdrawiamy!