Jaki alkohol wybrać na wesele?

0

Skoro czytacie ten artykuł, zapewne nie planujecie wesela bez alkoholu. Zastanawiacie się, jaki trunek będzie najlepszy? Wobec tego omówmy najważniejsze cechy poszczególnych napojów wyskokowych, które spożywane w rozsądnych ilościach przesądzają o dobrej zabawie większości zaproszonych osób. Jakie alkohole warto postawić na stół weselny?

Wódka

Wódka należy do weselnego kanonu. Dla wielu (większości?) Polaków ślub bez jej towarzystwa wydaje się cokolwiek ekscentryczny. Pamiętaj, że wysoki procent szybciej niż w przypadku innych alkoholi uderza do głowy. Właśnie dlatego potrzebne są rozliczne zabawy i dużo jedzenia – aby wytańczyć i zagryźć wypite kieliszki. Mówi się, że od wódki rozum krótki, ale przecież w tym wyjątkowym dniu chcecie, żeby każdy bawił się tak, jak lubi, prawda? Dlatego wódka jest niezbędna, o czym zapewne nie musimy przekonywać.

Zastanawiacie się nad doborem marki? Tu już trzeba nieco pogłówkować. Nie przesadzajcie z zakupem najdroższych produktów. Część gości i tak tego nie doceni, a pieniądze lepiej wydać na coś innego. W zasięgu każdego portfela znajduje się kilka całkiem przyzwoitych i lubianych wódek – uzyskiwanych z ziemniaków lub żyta. Być może w Waszej okolicy jest produkowana czysta regionalna…? To byłby interesujący akcent.

Wino

Coraz częściej standardem na polskich weselach jest możliwość napicia się wina. Szczególnie kobiety doceniają możliwość skosztowania czegoś innego niż kieliszek czystej czy drink na bazie wódki. Jak wiadomo, wino wcale nie musi być drogie, żeby smakowało gościom, szczególnie jeżeli nie są sommelierami.

Głowicie się nad wyborem, ponieważ sami nie znacie się zbyt dobrze na tym segmencie alkoholi? Zasięgnijcie rady u kogoś, kto zna się na tym bardziej. Z pewnością bezpiecznym wyborem będzie zakup zarówno białego, jak i czerwonego wina, raczej w półwytrawnych i półsłodkich wariantach. Wtedy każdy znajdzie coś blisko preferencji. Skądinąd wino jest polecanym dodatkiem do kolacji i deserów, dlatego świetnie podkreśli smak Waszego weselnego menu.

Piwo

Trudno wyobrazić sobie wesele, na którym zamiast kieliszków dominują kufle, aczkolwiek coraz częściej pary młode uzupełniają zapas alkoholu o choćby mniejsze lub większe ilości piwa. Piwo może być ciekawym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą pić dużych ilości alkoholu, a nie chcą bawić się bez żadnego trunku. Jeśli masz wśród gości konesera, zaskocz go piwem z gatunku APA czy RIS, ale w standardzie lepiej kup po prostu dobrego lagera lub aromatyczne pszeniczne.

Whisky

Od kilku lat w naszym kraju rośnie sprzedaż whisky. Tradycyjny alkohol Szkotów, Irlandczyków i Amerykanów szturmem zadomawia się pod polską strzechą. Nic więc dziwnego, że gości na wielu weselach. Jeżeli już myśleliście o tym, żeby obok wódki postawić kilka butelek whisky (whiskey, bourbona), pomysł jest świetny, ale praktyka nie zawsze przynosi pożądany efekt.

Cały szkopuł w tym, że na whisky część gości dosłownie się rzuci. Jeśli butelek jest naprawdę mało, na przykład kilka – zapas whisky szybko się wyczerpie. I co wtedy? Wasi goście przejdą na wódkę? Reakcja ich organizmów może nie być zbyt przyjemna… Zresztą zapewne zdecydowanie bardziej woleliby kontynuować ucztę w towarzystwie whisky. Pamiętajcie więc, że jeżeli chcecie ją postawić na weselu, czeka Was spory wydatek, bo to nie jest tani alkohol, a odpowiednie ilości trzeba zagwarantować.

Inne alkohole

Jeżeli zatrudniacie barmana, temat w zasadzie należy do niego. Jednak planując alkohol na weselu samodzielnie, przemyślcie wszystkie warianty. Jedną z możliwości jest tzw. alkoholowy kącik, gdzie stawiacie np. rum, gin czy likiery. Brzmi interesująco, jednak czy dla Waszych gości także, skoro na stołach nie brakuje wódki, piwa i wina? Alkoholi na weselach lepiej nie mieszać, ponieważ skutki mogą być opłakane. Z drugiej strony, jeśli znacie swoich gości, polejcie im to, co lubią najbardziej!

Blog ślubny dla przyszłych par młodych. Dzielimy się wiedzą, aby Twój dzień ślubu i wesela był taki, jakim sobie go wymarzyliście. Wszelkie uwagi proszę kierować na maila lub poprzez messengera. Pozdrawiamy!